Wcześniejsze

2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008 2006/2007 2005/2006

Deir el-Bahari - Misja Totmesa III w Deir el-Bahari

Misja Totmesa III w Deir el-Bahari – raport z sezonu 2010

Czas trwania misji: 11 listopada – 9 grudnia 2010

Instytucje uczestniczące: Muzeum Narodowe w Warszawie, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW

Kierownik misji – dr Monika Dolińska (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Ze względu na niepewność co do finansowania misji sezon trwał wyjątkowo krótko – niespełna miesiąc – i miał charakter przede wszystkim techniczny. Zapoczątkowaliśmy dwa poważne przedsięwzięcia: wymianę kabli elektrycznych w magazynie wykopaliskowym oraz budowę regałów na zestawione fragmenty scen. Prace te zaprojektował Zbigniew Doliński, a w wykonaniu pomagał mu Piotr Czerkwiński. Kable, instalowane na przełomie lat 70-tych i 80-tych, sparciały i stały się niebezpieczne, gdyż biegły w większości po ziemi i w zatłoczonym magazynie nie sposób było po nich nie deptać.

1. Wnętrze magazynu Totmesa III z fragmentem starej instalacji elektrycznej:

W ostatnim sezonie udało się nie tylko je wymienić, ale i porządnie i fachowo zamontować na stropie i filarach głównej części magazynu, tak że wykonana instalacja powinna nam doskonale służyć przez szereg kolejnych lat. W przyszłym sezonie zostanie zakończona instalacja w bocznym ciągu magazynowym.

2. Fragment nowej instalacji elektrycznej:

 

Wielkim utrudnieniem w pracy w magazynie Totmesa III jest brak miejsca. Mimo rozbudowy, jaka miała miejsce w latach 80-tych, wciąż nie ma możliwości, by zestawiać obok siebie fragmenty składanych scen, które pochodzą z jednej ściany. Przy tym ogromie materiału prowadzi to do uciążliwych sytuacji, gdy nie można odszukać dalszych elementów scen, które kiedyś zostały złożone na którejś półce w którymś z zakątków magazynu. Dlatego rzeczą szalenie istotną jest, po pierwsze, zwiększenie powierzchni do ustawiania koneksji, co zaczęliśmy realizować poprzez konstrukcję regałów, po drugie, inwentaryzacja koneksji połączona z określeniem dokładnej topografii fragmentów scen, ułatwiająca nam orientację w gąszczu wapiennych i piaskowcowych bloków.

3. Reguł nadbudowany nad kamienną ławą, przeznaczony na fragmenty scen procesji Pięknego Święta Doliny:

 

Oprócz tych działań kontynuowano prace związane z przygotowaniem do publikacji kolejnych pomieszczeń świątyni, a więc wprowadzanie ostatnich poprawek do rysunków pomieszczeń D, G i H, rysowanie w programie CorelDraw scen ze wschodniej ściany sali hypostylowej, fotografowanie fragmentów pochodzących z sali hypostylowej, jak również wybranych elementów scen z pomieszczeń D, G i H, mających posłużyć do fotograficznej rekonstrukcji niektórych scen.

4. Fragment dekoracji sali hypostylowej:

 

Po roku starań udało się z powrotem ściągnąć do magazynu Totmesa trzy bloki, które podróżowały przez kilka lat po Ameryce razem z wystawą „The Quest for Immortality”, a po powrocie do Egiptu znalazły się w magazynach Departamentu Starożytności koło Domu Cartera. Ze względu na to, że stanowią one elementy dużych scen z sali hypostylowej i sanktuarium, zależało nam bardzo, aby wróciły do swego kontekstu i by można było je razem rekonstruować.

5. Transport bloków do magazynu Totmesa III:

 

Monika Dolińska

Zdjęcia: Zbigniew Doliński

nr osoba specjalizacja afiliacja
1. dr Monika Dolińska kierownik misji Muzeum Narodowe w Warszawie
2. Janina Wiercińska egiptolog Muzeum Narodowe w Warszawie
3. Piotr Czerkwiński egiptolog doktorant, Instytut Archeologii UW
4. Zbigniew Doliński fotograf Muzeum Narodowe w Warszawie
5. Marek Puszkarski rysownik Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW
6. Mohamed HatemAli inspektor EAO

wybierz opcję z menu:
misje prace doktorskie komunikaty
© 2008-2014
Stworzenie strony internetowej: grupamak.pl